Hauholaiset nuuskijat
Hanni Maula: Vintagea ja veritekoja. Kannen suunnittelu Piia Aho. 365 s. Helvi Helve tutkii 1. Karisto 2025
Äänikirjan (12 t 30 min) lukija Annu Valonen.
"Tuntuu kummalliselta katsella tuttua jokimaisemaa aivan väärästä kulmasta. Tuolla vanhan kaarisillan toisella puolella siintää hänen rakas tiilitalonsa. Hän ei ole tajunnutkaan, miten hyvin täältä näkee hänen kotiinsa, itse asiassa täältä näkee koko kylän. Paatero oli pikkuhiljaa leikannut alas ikiaikaisia ryteiköitä, jotka olivat kätkeneet talon syleilyynsä. Yleensä Helvi inhoaa muutoksia lähimaisemassaan, mutta ilman tuota harvennustyötä hän ei olisi alkanut ihmetellä Paateron höveliä sähkönkäyttöä eikä nyt istuisi portailla poliiseja odottamassa. Ruumis olisi saanut virua omassa rauhassaan ties kuinka pitkään. Ehkä Paatero olisikin halunnut niin? Olla ylhäisessä yksinäisyydessä hamaan maailman tappiin asti."
Hanni Maulan esikoisteos on samalla uuden cozy crime -dekkarisarjan ensimmäinen osa. Ja lupaavalta vaikuttaa.
Puudelinsa kanssa hössöttävä eläkkeelle jäänyt suoria sanoja harrastava kirjastonhoitaja Helvi Helve on Hauhon kyläyhteisössään päällisin puolin varsin ärsyttävä henkilö, pikkutarkka omasta rauhastaan, mutta kaikenlaisen häiriköinnin huonosti kasvatetulle omalle mussukalleen salliva. Helvillä kuitenkin leikkaa terävästi, niinpä hän on se, joka ensimmäisenä löytää kuolleen naapurinsakin. Ja omistajansa kaiken aikaa mussukaksi kutsuman koiran oikea karva paljastuu aikanaan samalla kuin sen oikea nimikin.
Naapuruston keskus on vähäpuheisen, mutta ystävällisen, partansa taakse piiloutuvan Hannun pitämä kyläkauppa, jonka kahvila toimii lähiseudun kokoontumispaikkana. Kesäisin terassilla parveilee myös läheisen joen ja venelaiturin paikalle tuomia turisteja. Helvin harmiksi hänen naapurissaan olevaan vuosikymmeniä tyhjänä ryteikköisen pihamaansa keskellä kyhjöttäneeseen taloon on muuttanut talotohtori Panu Kailan inspiroimana eläkeläispariskunta. Mies poraa ja paukuttaa vasaraa hullun lailla kaikki päivät ja pellavamekkoinen vaimo yrittää kiikuttaa Helville ylijäänyttä Brita-kakkuaan tutustumislahjaksi.
Kun joen toisella puolella asustellut naapuri Ari Paatero löytyy kuolleena vintage-aarteistoa pursuavasta kodistaan uusille naapuruksille ilmaantuu kuitenkin yhteinen ihmettelyn aihe. Sekä Riitta että Helvi osoittautuvat olevan osaavia nokkansa muiden asioihin tunkijoita, paikalle Hämeenlinnan poliisista ensimmäisenä saapuneen, perhehuolten ja työilmapiirin raskauttaman vanhemman konstaapeli Anna Järvisen kauhuksi.
Oudot tapahtumat eivät kuitenkaan jää siihen, että kuolemansairas vanha mies löytyy kuolleena kotoaan. Ensin varsin luonnolliselta vaikuttava tapahtuma osoittautuu olevan vasta alku ikäville löydöille. Vanhempi konstaapeli tulee törmäämään eläkeläisrouvien ja kyläkauppiaan kolmikkoon vielä paljon useammin kuin toivoisi. Niin usein, että lopulta hän ystävystyy kolmikon kanssa.
Tapahtumiin liittyy kiinteästi vintageharrastus, erityisesti Paavo Tynellin legendaariset 1940- ja 50-lukujen messinkivalaisimet. Nykyisin käsittämättömän arvokas ja ympäri maailmaa haluttu Lumihiutale-valaisin roikkuu kuolleen naapurin eteisaulan katossa. Tynell-tietoutta saadaan kirjasta ihan kiitettävästi, ja pieni keräilijä paljastuu ainakin entisen sisustustoimittaja Riitan sisältä. Tämä onkin hyvä ainakin silloin, kun tapahtumat vievät Fiskarsin antiikkimessuille.
Kirjan todennäköisiksi vaikutteenantajiksi on helppo nimetä Richard Osmanin Torstain murhaklubi ja Robert Thorogoodin Thamesjoen murhat -sarjat, joissa terävät eläkeläiset ratkaisevat rikoksia. Kotimaisia esikuvia voi varmaan etsiä sekä Minna Lindgrenin Ehtoolehto että Eppu Nuotion Ellen Lähde -sarjoista. Ja hyvinhän tämä uusi sarja edellisten seuraan sopeutuu.
Kirjailija on toimittaja, joka on myös pitkään toiminut kirjastonhoitajana. Kirjailija kutsuu teostaan hämäläiseksi pastissiksi Richard Osmanin, Kate Atkinsonin ja Elly Griffithsin brittidekkareista. Voi olla, että kirja on lähtenyt liikkeelle pastissin teosta, mutta kyllä siitä tuntuu sukeutuvan ihan omanlaisensa kyläjännäri, jossa pastissista on jäljellä vain aavistus.
Henkilöhahmot kehittyvät, kotoisa huumori ja torailu kukoistaa ja mukavia tai vähemmän mukavia eväs- ja herkutteluhetkiä koetaan milloin kyläbaarissa, milloin ABC-huoltoasemalla, luksusnavetan majoituksessa tai Riitan ja Juhan puutarhan hanami-juhlassa. Alkuun hieman tekopirteältä vaikuttava teksti nokkeloituu ja alkaa luottaa vitseihinsä niitä selittelemättä, kun tarinassa edetään pidemmälle.
Jännitys pysyy cozy crimen rajoissa, mutta rakentuu napakasti. Kuuntelin kirjan yhden päivän aikana, mikä on aina hyvän (ja sopivan pituisen) dekkarin merkki.
Helena Ruuska mainitsee Helsingin Sanomien kritiikissä Hanni Maulan kertovan kirjan esipuheessa kirjoittaneensa kirjan syöpään sairastuneen kirjastonhoitajaäitinsä iloksi. Jostain syystä kirjan esipuhe puuttuu äänikirjalaitoksesta, mutta löysin sen otsikolla Kiitokset e-kirjaversiosta. Harmillista, että äänikirjaversiota on tällä tavoin typistetty.
Tyylikkään kannen tekijä on Piia Aho. Annu Valonen tekee parhaansa kirjan lukijana, mutta minun makuuni mukana on hieman liikaakin eloisuuden ja eri hahmoihin eläytymisen yritystä. Silti uppouduin kuunteluun ihan kiitettävästi.
Jään odottelemaan Hauhon uusia kuulumisia. Paikkakunta onkin minulle entuudestaan tuttu lähinnä vain Juicen laulusta.
"'Vai sivullisia. Sanoisin, että meitä keskeisempiä henkilöitä on tässä tilanteessa mahdotonta löytää. Pois lukien tietysti itse tuhopolttaja', Helvi mutisee ja katsoo närkästyneenä, miten palolaitoksen autot sotkevat kaikki lumessa mahdollisesti näkyneet jäljet."
Muualla:
Hanni Maula: Vintagea ja veritekoja. Tuijata 13.6.2025
Hanni Maula: Vintagea ja veritekoja. Kirsin kirjanurkka 9.6.2025
Anna Ferrante & Jonne Räsänen: Kun äiti sairastui syöpään, Hanni Maula, 48, alkoi kirjoittaa tälle dekkaria luku luvulta. Kotiliesi 11.6.2025
(maksumuuri)
Helmet-lukuhaasteessa 2025:
4. valvotaan yöllä
6. prologi
7. hyvän mielen kirja
9. konflikti
13. kirjailija työskennellyt kirjastossa
17. päähenkilöllä lemmikkinä koira
24. laittomuuksia
39. etsitään ratkaisua arvoitukseen
44. hoidetaan ihmistä
45. isä ja tytär
49. julkaistu 2025
Kommentit
Lähetä kommentti